نحوه ثبت نام جهش تحصیلی

ثبت نام دانش آموزان داوطلب جهش تحصیلی هر ساله قبل از شروع سال تحصیلی جدید برگزار می‌شود . داوطلبان می بایست برای ثبت نام جهش تحصیلی به مدرسه محل تحصیل خود مراجعه کرده و در خواست خود برای جهش تحصیلی را به مدیر مدرسه ارائه نمایند .

جهش تحصیلی یا به اصطلاح عامیانه تر جهشی خواندن ، روشی برای کوتاه کردن زمان تحصیل با گذراندن دو پایه تحصیلی در یک سال تحصیلی می باشد . بدین صورت که دانش آموزانی که متقاضی جهش تحصیلی هستند می توانند با شرکت کردن و قبولی در دو مرحله آزمون و هم چنین داشتن شرایط لازم به عنوان مثال از پایه اول به سوم ، دوم به چهارم ، سوم به پنجم ، چهارم به ششم و هفتم به نهم بروند .

هر چند تمام دانش ‌آموزان برای ورود جهشی به پایه ‌های بالاتر ، می بایست پایه‌ های اول هر مقطع تحصیلی را گذرانده باشند . این بدان معناست که جهش تحصیلی برای ورود دانش آموزان به پایه اول ابتدایی ، هفتم و دهم تعریف نشده و دانش آموزان پایه دوم هر مقطع می ‌توانند با احراز شرایط اعلام شده در مقطع بالاتر ادامه تحصیل دهند .

هدف این روش ، رعایت عدالت آموزشی و لحاظ کردن تفاوت ‌های فردی ‌بوده و یکی دیگر از مزیت ‌های جهش تحصیلی کاهش تراکم دانش آموزی است . هرچند باید به این مسئله نیز توجه داشت که جهش تحصیلی برای خیلی از دانش آموزان مناسب نمی باشد .

بنابراین خانواده‌ها می بایست آگاه باشند که جهش تحصیلی صرفا برای دانش ‌آموزانی است که از لحاظ بهره هوشی خیلی بالاتر از همکلاسیان خود هستند و سطح دروس برایشان راضی کننده نیست . در ادامه این مقاله می توانید جزئیات بیشتر اعم از زمان و نحوه ثبت نام جهش تحصیلی را مشاهده نمایید .

برای دريافت مشاوره ثبت نام جهش تحصیلی در سامانه سناد ابتدایی و متوسطه
از طريق تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره 9099071375 تماس بگيريد
پاسخگويی همه روزه از ساعت 8 صبح تا 1 شب حتي ايام تعطيل

زمان و نحوه ثبت نام جهش تحصیلی

دانش‌آموزان متقاضی جهش تحصیلی می بایست ابتدا به مدرسه محل تحصیل خود مراجعه نموده و این مسئله را با مدیر مدرسه در جریان بگذارند . در صورت موافقت مدیر ، دانش آموز پس از پرداخت هزینه ثبت نام جهش تحصیلی از سوی وی به اداره آموزش و پرورش منطقه و سپس به اداره آموزش و پرورش استثنایی برای انجام مراحل سنجش معرفی می‌ شود .

دانش آموز در صورت داشتن شرایط ثبت نام در جهش تحصیلی می بایست ابتدا تست هوش داده و در صورت قبولی در این تست می بایست در آزمون های مقطع تحصیلی که قصد جهش از آن را دارد شرکت نموده و سپس در صورت قبولی در این آزمون ها مجاز به جهش از مقطع تحصیلی مورد نظر می باشد .

زمان ثبت نام جهش تحصیلی از مدارس شروع می‌ شود و مدیران مدارس باید با رعایت ضوابط و مقررات از طریق ثبت نام جهش تحصیلی در سامانه سناد نسبت به ثبت اطلاعات فردی خانوادگی و عملکرد درسی دانش آموزان داوطلب جهش تحصیلی اقدام کرده و سپس جهت نوبت گیری به پایگاه ‌های اولیه تخصصی معرفی می‌کنند .

  • جهش تحصیلی ابتدایی از 31 خرداد شروع و تا 22 مرداد ماه ادامه دارد
  • جهش تحصیلی متوسطه اول از 23 تیر ماه شروع و تا اواسط مرداد ماه ادامه دارد

شرایط ثبت نام جهش تحصیلی

ثبت نام جهش تحصیلی دانش آموزان متقاضی و جهش برای بار دوم با رعایت شرایط بخشنامه انجام می ‌شود و مدیران محترم مدارس دارای داوطلب جهش تحصیلی می بایست با رعایت ضوابط و مقررات از طریق سامانه سناد ، نسبت به ثبت اطلاعات فردی و خانوادگی دانش آموز و تکمیل کاربرگ های مربوطه در سامانه مذکور پیش ثبت نام نمایند .

شرایط جهش در مقطع ابتدایی

  • از کلیه دروس پایه آخر و پایه ( های ) قبل ، سطح پیشرفت ” خیلی خوب ” را کسب نموده باشد .
  • آموزش و پرورش استثنایی ، صلاحیت های هوشی و روانی دانش آموز را به این منظور تایید نماید

تبصره 1 : استفاده از این ماده صرفا یک بار در طول ابتدایی و برای یک پایه مجاز می باشد .

تبصره 2 : دانش‌آموزانی که سال‌ های گذشته متقاضی جهشی خواندن بوده و حداقل امتیاز لازم را کسب نکرده‌اند در صورت تقاضای مجدد در سال جاری با پرداخت وجه مطابق دستورالعمل می‌ توانند بار دیگر پس از ثبت نام توسط مدیر در سامانه سناد در جهش تحصیلی شرکت نمایند .

شرایط جهش در مقطع متوسطه اول

  • معدل کل پایه هفتم آن ها حداقل 18 و نمره نوبت دوم آن ها در هر درس حداقل 15 باشد
  • در ارزشیابی شهریور ماه پایه هشتم در هیچ یک از مواد درسی نمره کمتر از 16 کسب ننماید .

تبصره : شرایط جهش دانش آموزان در مدارس استعداد های درخشان ( تیزهوشان )

معدل کل پایه هفتم در خرداد ماه حداقل 19 بوده و در ارزشیابی نوبت دوم در هیچ درسی نمره کمتر از 18 نداشته باشد .

در ارزشیابی مربوط به جهش تحصیلی که در شهریور ماه برگزار می شود ، در هیچ یک از مواد درسی نمره کمتر از 17 کسب ننماید .

مدارک لازم جهت ثبت نام جهش تحصیلی ۹۹ – ۱۴۰۰ دانش آموز عبارتند از :

  • شناسنامه و کپی صفحات آن
  • یک قطعه عکس 3×4
  • اصل کارنامه پایه تحصیلی فعلی و کپی کارنامه سال های گذشته

مراحل ثبت جهش تحصیلی در سامانه سناد

مدیر مدرسه می بایست در سامانه سناد از قسمت امور دانش آموزان و لیست دانش آموزان وضعیت دانش آموز مورد نظر را چک نموده و چنان چه برای دانش آموز مورد نظر ثبت نام در پایه انجام شده باشد ، دانش آموز آزاد سازی و سپس نسبت به ثبت اطلاعات اولیه از قسمت امور دفترداری یا ثبت مشخصات دانش آموز جدید در همان مدرسه اقدام نمایند .

در صورتی که دانش آموز در پایه ای ثبت نام نداشته باشند کاربر مدرسه یا مدیر شروع به ثبت نام جهش برای ایشان می نماید که برای درک بهتر این مرحله ، می توانید فلوچارت زیر را درباره مراحل ثبت جهش تحصیلی برای دانش آموزان را مشاهده و بررسی نمایید .

ثبت کمیسیون جهش

مدیران مدارس از قسمت ” امور دفترداری ” و انتخاب گزینه ” دانش آموزان جهش ” اقدام به ثبت کمیسیون جهش برای دانش آموز مورد نظر می نمایند .

چنان چه دانش آموز در مدرسه شاهد درخواست جهش داشته باشند می بایست بعد از انجام گام اول از قسمت مدیریت دانش آموزان یا ثبت نام میان پایه یا ثبت کمیسیون جهشی مدارس شاهد در سامانه سناد اقدام به ثبت درخواست جهش نموده و بقیه مراحل را انجام دهند .

ثبت شماره نامه و تایید کمیسیون دانش آموز

کاربر منطقه بعد از ورود به پنل کاربری خود از منوی ” مدیریت دانش آموزان ” و انتخاب گزینه ” مدیریت کمیسیون دانش آموزان عادی ” اقدام به ثبت شماره نامه و تایید کمیسیون دانش آموز مربوطه می نماید . هم چنین در صورتی که دانش آموز جهش نامتعارف داشته باشند ( بیش از دو پایه ) می بایست شماره نامه توسط منطقه برای ایشان ثبت شود در غیر این صورت شماره نامه الزامی نمی باشد .

ثبت درخواست در سنجش و دریافت اطلاعات از سناد

کاربر سنجش آموزش و پروش درخواست جهش دانش آموز را در سامانه سنجش ثبت نموده و اطلاعات دانش آموز را از سامانه سناد دریافت کرده و با توجه به نمرات دانش آموز درخواست جهش ایشان را تایید یا عدم تایید می نماید .

لازم به ذکر است در صورتی که دانش آموز مورد تایید سنجش آموزش و پرورش بوده و ثبت نامی در تابستان برای وی انجام نشده باشد ، می بایست ابتدا دانش آموز را از پایه جهش که ثبت نام شده است ، آزاد سازی نموده و مجددا اقدام به ثبت نام وی نماید . در این صورت ثبت نام تابستان دانش آموز بصورت سیستمی انجام شده و مدرسه می تواند طبق مراحل زیر اقدام به ثبت نمرات جهش نماید .

چنانچه در هریک از مراحل ثبت نام جهش در سامانه سناد ابتدایی و متوسطه با مشکل مواجه شدید میتوانید با کارشناسان سامانه در ارتباط باشید.

برای دريافت مشاوره ثبت نام جهش تحصیلی در سامانه سناد ابتدایی و متوسطه
از طريق تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره 9099071375 تماس بگيريد
پاسخگويی همه روزه از ساعت 8 صبح تا 1 شب حتي ايام تعطيل

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا