سوالات استعداد تحلیلی آزمون مدارس استعدادهای درخشان

تحلیل سوالات استعداد تحلیلی در آزمون مدارس استعدادهای درخشان

متولی برگزاری آزمون ورودی مدارس استعدادهای درخشان مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان هست که در سال های گذشته و هنوز هم به اسم سمپاد شناخته میشود. روند برگزاری آزمون تیزهوشان در سال های گذشته تغییر و نحولات بسیاری داشته است . زمانی بود که آزمون بصورت استانی برگزار می شد ، اما چند سالی هست که آزمون بصورت کشوری برگزار میشود. یعنی طراحی سوالات در تهران انجام گرفته و در واقع سوالات از تهران به استان های مختلف فرستاده شده و پس از برگزاری آزمون در استان های مختلف ، مجددا پاسخنامه ها برای تصحیح به تهران برگردانده می شود.

زمانی که آزمون استعدادهای درخشان بصورت استانی برگزار می شد روند طراحی سوالات نسبت به قبل تغییر ویژه ای کرده بود ، به این معنی که سوالات بیشتر به سوالات آزمون ورودی مدارس نمونه دولتی شبیه بود ، اما مجددا زمانی که آزمون بصورت کشوری برگزار شد ، سوالات به روال سابقش برگشت . هدف از ثبت نام تیزهوشان ششم به هفتم و ثبت نام تیزهوشان نهم به دهم دانش آموز خلاق و باهوش رو وارد سیستم بکنند نه لزوما دانش آموز کوشا رو . اگر دانش آموزی درسش رو خوب خونده باشه میتونه تقریبا مطمئن باشه که در آزمون ورودی مدارس نمونه دولتی پذیرفته میشه اما اگر دانش آموزی درسش رو خونده باشه و هوش و خلاقیتش اونطور که باید و شاید پرورش پیدا نکرده باشه نمیتونه مطمئن باشه که در آزمون ورودی مدارس استعدادهای درخشان پذیرفته میشه. بنابراین کار ویژه ای که امسال باید انجام بدید اینه که هوش و خلاقیتتون رو در درس های مختلف بخصوص استعداد تحلیلی ، ریاضی و علوم پرورش بدید . روند سوالات سایر دروس روند منطقی هست و هر ساله تغییرات کمی داره ولی سوالات درس ریاضی و علوم هرساله متغییره و نمیشه پیش بینی کردئ که برای سال آینده به چه صورت خواهد بود.

زمانی که آزمون بصورت استانی برگزار میشد ما درس استعداد تحلیلی در آزمون نداشتیم . درس استعداد تحلیلی زمانی به آزمون اضافه شد که رویکرد سازمان در واقع رویکرد جذب دانش آموز خلاق و باهوش شد. بنابراین یکی از علل اصلی اضافه شدن درس استعداد تحلیلی در سال گذشته به آزمون ورودی مدارس تیزهوشان و نمونه دولتی ، سنجش هوش دانش آموزان در دروس مختلف و تحلیل منطقی دانش آموزان می باشد.

در ادامه میخوایم روند کلی سوالات استعداد تحلیلی رو در کشورهای مختلف جهان و در کشور عزیزمان ایران که مورد سنجش قرار می گیره مورد بررسی قرار دهیم. در کشورهای مختلف استعداد تحلیلی به عنوان یک سیلابس اصلی ، از پایه های پایین تر مورد سنجش قرار می گیرد ولی در کشور ما درس استعداد تحلیلی در واقع محدود میشد به دوره های بعد از دانشگاه ، یعنی ورودی دکتری و در بعضی از رشته های کارشناسی ارشد. بطوری که در دوره دکتری درس استعداد تحلیل به عنوان دروس عمومی برای کلیه دانشجویان مورد سنجش قرار می گرفت.

در کلیت ماجرا اگر بخوایم دقیق بشیم ، درس استعداد تحلیلی به تحلیل منظقی مسائل می پردازد. یک بخشی از این تحلیل منطقی در وافع به تحلیل تصاویر مربوط هست که ما بهش میگیم هوش تصویری. آن چه که سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان از شما دانش آموزان انتظار دارد که بدانید ، در واقع همین تحلیل تصویر ، تحلیل هوش تصویری و سنجش هوش تصویری شماست ، اما در کشورهای مختلف به این ترتیب نیست. در سال های متوالی احتمال اینکه این روند تغییر بکند بسیار پایین می باشد و احتمالا در آزمون تیزهوشان و نمونه دولتی سال آینده نیز سنجش هوش تصویری دانش آموزان مد نظر خواهد بود . در سایر کشورها تحلیل منطقی رو از دانش آموز و دانشجو انتظار دارند اما برای شرکت در آزمون تیزهوشان و نمونه دولتی و پاسخگویی به سوالات استعداد تحلیل شما بایدد هوش تصویری خودتان را پرورش دهید و در واقع درس استعداد تحلیلی در سوالات آزمون ورودی مدارس تیزهوشان و نمونه دولتی محدود به سنجش هوش تصویری شما داوطلبان می باشد.

هدف این است که دانش آموز باهوش رو وارد سیستم بکنند ، اما این بدان معنی نیست که شما کار خیلی سختی در پیش خواهید داشت. ساده ترین درسی که در آزمون تیزهوشان و نمونه دولتی با آن مواجه خواهید شد درس استعداد تحلیل می باشد. درسی که میتونید مطمئن باشید اگر براش خوب آماده باشید درصدهای بالایی را میتوانید ازش انتظار داشته باشید.

درس استعداد تحلیلی اولین برگه ای می باشد که در جلسه آزمون به شما داده خواهد شد. 15 سوال استعداد تحلیلی معمولا در سه الی چهار بخش ارائه میشه ، یعنی سه یا چهار سوال استعداد تحلیلی برای پاسخگویی خواهید داشت. روند کلی سوالات در دوسال گذشته بسیار ساده بوده و دانش آموزان با آمادگی خوبی میتوانستند سوالات را بررسی کنند . سوالات زیاد سخت نبودند.

برنامه ارائه شده توسط مرکز مشاوره تیزهوشان بدین صورت می باشد که با ارائه مشاوره و نمونه سوالات و تحلیل سوالات استعداد تحلیلی داوطلبان را طوری آماده بکنیم که حتی اگر سال های آینده روند سوالات تغییر نمود و با سوالات خیلی سخت تری روبرو شدید باز هم شما آمادگی لازم برای حل آن ها را داشته باشید.

همانطور که گفتیم برگه ای که در ابتدای آزمون در اختیار شما قرار داده می شود مربوط به درس استعداد تحلیلی می باشد و سپس دفترچه ای تحت عنوان دفترچه سوالات استعداد تحصیلی در اختیارتان قرار خواهد گرفت.

اول شما باید 15 سوال ابتدایی برگه استعداد تحلیلی رو جواب بدید. بنابراین اولین درسی که در آزمون با آن مواجه می شوید سوالات استعداد تحلیلی می باشد. اگر بتوانید درس استعداد تحلیلی رو خوب جواب بدهید منطقا برای ادامه کار هم روحیه بالاتر خواهدی داشت و هم اختمال قبولی تان را در مدارس تیزهوشان و نمونه دولتی افزایش می دهید.

دانش آموزان عزیز این نوید را به شما میدهیم که با استفاده از مشاوره های پشتیبان خود و تحلیل نمونه سوالات درس استعداد تحلیلی در آزمون استعدادهای درخشان ، پاسخگویی به سوالات درس استعداد تحلیلی کار سختی نیست.

در ضمن یادآور می شویم که سایت ثبت نام مدارس تیزهوشان و نمونه دولتی به آدرس اینترنتی www.azmoon.medu.ir می باشد.

برای دریافت مشاوره ثبت نام تیزهوشان و نمونه دولتی و قبولی در آزمون استعدادهای درخشان با مشاوران مرکز تماس بگیرید. برای تماس با مشاوران مرکز با شماره های زیر تماس بگیرید.

1- تلفن ثابت از سراسر کشور بدون کد: 9099071375

2- استان تهران بدون کد: 9092305784

 3- همراه اول: 99221106

مشاوران ما از 8 صبح تا 24 شب پاسخگوی سوالات شما عزیزان هستند.

نوشته های مشابه

‫2 نظرها

  1. معدل هم تاثیر داره ؟؟؟ و اینکه اگر استعداد تحیلی رو بالا جواب بدیم درصد قبولی خیلی بیشتره ؟؟؟

  2. معدل هم تاثیر داره ؟؟؟ و اینکه اگر استعداد تحیلی رو بالا جواب بدیم درصد قبولی خیلی بیشتره ؟؟؟ حداقل چند درصد بزنیم ازمونو قبول میشیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا