سن ورود به اول ابتدایی چند سال میباشد

حداقل سن ثبت نام کودکان در پایه اول دبستان ۶ سال تمام است و بر اساس اطلاعیه معاونت آموزش ابتدایی حداقل سن ثبت نام در پایه اول دبستان ۶ سال تمام خواهد بود ، لذا ثبت نام کودکان ۶ سال تمام فقط در مدارس ابتدایی به‌عنوان دانش‌آموز پایه اول مجاز است و ثبت‌نام آنان در سایر مراکز ازجمله مراکز پیش‌دبستانی ممنوع است.

سن ورود به اول ابتدایی در سالتحصیلی 99 – 1400

با شروع تابستان ، ثبت نام مدارس نیز در مقاطع مختلف تحصیلی انجام می شود و دانش آموزان و والدین با کسب اطلاعات کافی درباره شرایط ثبت نام در مدارس اقدام به ثبت نام دانش آموز در مدرسه مورد نظر خود برای سال تحصیلی جدید می نمایند .

ثبت نام مدارس ابتدایی تابستان هر سال انجام می شود و در ثبت نام برای سال تحصیلی 99 – 1400 ، کودکان متولد نیمه اول سال 93 به قبل که سن آن ها 6 سال تمام بوده ، مشمول ثبت نام در مقطع اول ابتدایی می باشند .

یکی از نقاط عطف زندگی هر کودک ، ورود او به مدرسه و در واقع آغاز به تحصیل در مقطع اول ابتدایی می باشد که والدین وی می بایست با رسیدن فرزند به سن 6 سال تمام ، او را در مدرسه برای تحصیل در مقطع اول ابتدایی ثبت نام نمایند . مسئله ای که بسیار حائز اهمیت است ، آگاهی از سن ورود به اول ابتدایی می باشد و کودکانی که با رسیدن به سن مورد نظر مشمول ثبت نام برای سال تحصیلی ۹۹ – ۱۴۰۰​ خواهند شد .

هم چنین می توان گفت که سن 6 سالگی ، حداقل سن مورد نیاز برای ورود به مدارس می باشد و در شرایط خاص مانند مناطق روستایی سن حداکثری هم برای ورود به مقطع اول ابتدایی وجود دارد که در ادامه این مقاله به جزئیات بیشتر درباره سن ورود به اول ابتدایی 99 – 1400 پرداخته ایم .

براي اطلاع از سن ورود به اول ابتدایی دانش آموزان در سال 99 – 1400
از طريق تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره 9099071375 تماس بگيريد
تماس از طريق موبايل همراه اول با شماره: 99221106
پاسخگويي همه روزه از ساعت 8 صبح تا 12 شب حتي ايام تعطيل

حداقل و حداکثر سن ورود به اول ابتدایی

قوانین ثبت نام کلاس اولی ‌ها در سال تحصیلی 99 – 1400 تغییری نکرده است و دانش آموزان متولد نیمه اول سال که تا مهرماه 99 ، ۶ سال تمام هستند، می ‌توانند برای کلاس اول ابتدایی ثبت نام کنند .بدین ترتیب کودکان متولد نیمه اول سال 93 به قبل مشمول ثبت نام در مقطع اول ابتدایی خواهند بود .

لازم به ذکر است ثبت ‌نام کودکان 6 سال تمام فقط در مدارس ابتدایی به عنوان دانش‌ آموز پایه اول مجاز است و ثبت‌ نام آنان در سایر مراکز از جمله مراکز پیش ‌دبستانی ممنوع می‌ باشد ، لذا مدیران محترم مدارس و مراکز پیش ‌دبستانی موظفند در ثبت ‌نام ، شرایط سنی را رعایت نمایند..

  1. حداقل سن ثبت نام در پایه اول دبستان ۶ سال تمام خواهد بود و مطابق اساس نامه دوره پیش دبستانی، کودکان گروه سنی ۴ تا ۶ سال تحت پوشش برنامه های این دوره قرار می گیرند، لذا ثبت نام کودکان ۶ سال تمام فقط در مدارس ابتدایی به‌عنوان دانش‌آموز پایه اول مجاز است و ثبت نام آنان در سایر مراکز ازجمله مراکز پیش دبستانی ممنوع است، لذا مدیران مدارس و مراکز پیش دبستانی موظفند در ثبت نام شرایط سنی را رعایت کنند.
  2. در مواردی که کودک ۶ ساله‌ای با توجه به استانداردهای تعیین‌شده (سنجش بدو ورود به دبستان)، آمادگی لازم برای ثبت نام در پایه اول را نداشته باشد، سازمان آموزش‌ و پرورش کودکان استثنایی تصمیم گیری می کند و مرجع تعیین عدم امکان ثبت نام و حضور کودک با ۶ سال تمام در پایه اول و صدور مجوز ثبت نام در این پایه با سنین بالاتر (در چهارچوب سن متعارف)، کمیسیون خاص منطقه، با ذکر دلایل (عدم دسترسی به مدرسه، بیماری و …) می‌باشد».

آز آنجایی که وزارت آموزش و پرورش وظیفه تحت پوشش قرار دادن کلیه کودکان لازم التعلیم را بر عهده دارد و موظف است شرایط را برای بهره‌ مندی از این فرصت برای تمامی کودکان فراهم نماید ، سن حداکثری هم برای ورود به اول ابتدایی در نظر گرفته شده که این سن در مناطق شهری 9 و در مناطق روستایی 11 سال می باشد که همان طور که پیشتر به آن اشاره شد در شرایط خاص و با رای کمیسیون منطقه و دلیل موجه امکان پذیر می باشد .

نکته : جهت اطلاع از شرایط ثبت نام مدارس ابتدایی تیزهوشان بایستی به سامانه azmoon.medu.ir مراجعه نمایید.

چرا نیمه دومی‌ها یک سال دیرتر به مدرسه می‌روند؟

سن ورود پیش دبستانی و مدرسه یک چالش جهانی است و در اکثر کشور‌ ها 6 سال تمام و در برخی دیگر 5 سالگی زمان ورود به مدرسه در نظر گرفته شده است و در این میان نکته قابل توجه در معرض یادگیری قرار گرفتن کودک چه در خانواده و چه در مراکز پیش دبستانی است .

تفاوتی که میان دانش آموز متولد نیمه اول سال و نیمه دوم سال از لحاظ آمادگی ورود به مدرسه وجود دارد ، آمادگی بدنی از لحاظ رشد ماهیچه‌ ها ، توانایی تمرکز و تحمل مدت زمان حضور در کلاس است که در سن 6 سال تمام و در شرایط عادی آمادگی لازم از سوی کودک برای این موارد وجود دارد .

بسیاری از خانواده‌ها درخواست برداشت تاخیر در زمان مدرسه رفتن کودکان متولد نیمه دوم سال را در سال تحصیلی 99 – 1400 را دارند تا بتوانند در زمان ثبت نام مدارس ، فرزندان خود را در مدارس مورد نظرشان ثبت نام نمایند . خبر ها حاکی از طرحی است که ابعاد مختلف آن در شورای عالی آموزش و پرورش در حال بررسی است که در آن ، برای آن که متولدین نیمه دوم سال هم زمان با متولدین نیمه اول به مدرسه بروند باید سنجش آمادگی ورود به مدرسه برای آن ‌ها انجام شود و اگر شرایط لازم را داشتند ، اجازه نام نویسی را داشته باشند .

البته با قوانین فعلی سن ورود به اول ابتدایی ۹۹ – ۱۴۰۰ ، اگر کودک متولد نیمه دوم سال باشد و هم زمان با متولدین نیمه اول سال به اول ابتدایی نرود خانواده ‌ها می‌ توانند با فعالیت ‌های بیشتر از سوی خود یا مراکز پیش دبستانی آمادگی و توانمندی ‌های لازم دوران کودکی را در فرزندشان شکل دهند .

براي اطلاع از سن ورود به اول ابتدایی دانش آموزان در سال 99 – 1400
از طريق تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره 9099071375 تماس بگيريد
تماس از طريق موبايل همراه اول با شماره: 99221106
پاسخگويي همه روزه از ساعت 8 صبح تا 12 شب حتي ايام تعطيل

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا