زمان و نحوه ثبت نام آزمون تیزهوشان 99 – 1400

امروزه تمایل والدین برای تحصیل دانش آموزان در مدارس باکیفیت و برتر نسبت به گذشته بیشتر شده است و با توجه به اینکه مدارس تیزهوشان دارای فضای علمی و آموزشی مناسبی هستند و از امکانات آموزشی و دبیران مجرب برخوردارند و همچنین با توجه به اینکه ورودی دانش آموزان در این مدارس از طریق آزمون صورت می گیرد ، بیشتر دانش آموزان تمایل به ادامه تحصیل در مدارس استعدادهای درخشان می باشند.

مدارس تیزهوشان برای جذب دانش آموزان در مقاطع تحصیلی هفتم و دهم اقدام به برگزاری آزمون بصورت کشوری می نمایند که همه ساله شاهد رقابت بسیاری از دانش آموزان در پایه های مختلف تحصیلی برای کسب نمره قبولی در مدارس تیزهوشان هستیم.

زمان و نحوه ثبت نام آزمون تیزهوشان 99 – 1400

زمان ثبت نام آزمون ورودی مدارس تیزهوشان 99 – 1400 برای پایه ششم به هفتم و پایه نهم به دهم در بازه زمانی مختلفی صورت می گیرد. بدین صورت که زمان ثبت نام آزمون تیزهوشان هفتم (سنجش هوش) از نیمه دوم اردیبهشت ماه شروع می گردد و داوطلبان فرصت یک هفته ای برای انجام ثبت نام خود خواهند داشت.

همچنین زمان ثبت نام آزمون تیزهوشان دهم از نیمه دوم فرورین ماه شروع می گردد و داوطلبان به مدت یک هفته فرصت خواهند داشت تا برای انجام ثبت نام خود اقدام کنند.

البته بعد از اتمام مهلت ثبت نام معمولا فرصت مجددی جهت ثبت نام جاماندگان از نام نویسی و ویرایش اطلاعات داوطلبان در نظر گرفته می شود.

نحوه ثبت نام آزمون سنجش هوش تیزهوشان 99 – 1400

آزمون ورودی مدارس تیزهوشان پایه هفتم تحصیلی ، در سال 99 نیز همانند سال گذشته ، با عنوان آزمون سنجش هوش برگزار می گردد که شامل سوالات هوش ، استعداد و خلاقیت می باشد و برخلاف سال های گذشته ، هیچ گونه پرسشی از کتاب های درسی آنان مطرح نخواهد شد.

منابع آزمون ورودی مدارس تیزهوشان پایه دهم 99 شامل کتب درسی هشتم و نهم می باشد که شامل دو نوع سوال استعداد تحصیلی و استعداد تحلیلی می باشد.

دانش آموزان باهوش و با استعدادی که قصد شرکت در این آزمون را دارند می بایست ثبت نام خود را به صورت کاملا اینترنتی و آنلاین و مطابق راهنمای زیر انجام دهند. توجه داشته باشید که مدارس محل تحصیل داوطلبان هیچ گونه مسئولیتی در خصوص ثبت نام آن ها نخواهد داشت.

ثبت نام آزمون مدارس تیزهوشان ششم ابتدایی در سایت hoosh.medu.ir و ثبت نام آزمون تیزهوشان پایه نهم به دهم در سایت azmoon.medu.ir انجام می گیرد و دانش آموزان باید پس از وارد شدن به سایت و واریز هزینه ثبت نام ، با دریافت فرم تقاضانامه ثبت نام ، اطلاعات خود را جهت شرکت در آزمون ثبت نمایند.

 • مرحله اول ورود به سامانه ثبت نام با استفاده از کد ملی و رمز همگام داوطلب
 • پیش از انجام هر اقدامی ، دفترچه ثبت نام تیزهوشان 99 – 1400 را از سایت تیزهوشان دانلود و آن را به طور کامل مطالعه کنید.
 • در سایت مذکور ، تقاضانامه ثبت نام را به صورت اینترنتی تکمیل نمایید.
 • فایل عکس داوطلب را که مربوط به سال جاری وی می باشد ، با فرمت jpg و زمینه سفید ، در سایت بارگذاری نمایید.

در صورتی که عکس بارگذاری شده در سامانه نام نویسی ، قدیمی باشد و با چهره دانش آموز هم خوانی نداشته باشد و هم چنین عمدا یا سهوا عکس فرد دیگری به جای داوطلب بارگذاری شده باشد ، دانش آموز از شرکت در آزمون محروم خواهد شد و ثبت نام وی نیز بی اثر خواهد بود.

 • پس از تکمیل اطلاعات و بارگذاری عکس دانش آموز ، نوبت به پرداخت هزینه ثبت نام تیزهوشن 99 – 1400 می رسد. هزینه نام نویسی در این آزمون به مبلغ 28 هزار تومان می باشد و صرفا به صورت اینترنتی قابل پرداخت می باشد.
 • در صورتی که تمام مراحل فوق را با موفقیت طی کرده باشید ، سامانه ثبت نام یک شماره پیگیری در اختیار شما قرار می دهد. شماره پیگیری ثبت نام را دریافت و برای مراحل بعدی نزد خود نگه دارید.

شرایط ثبت نام آزمون مدارس تیزهوشان 99 – 1400

شرایط ثبت نام آزمون مدارس تیزهوشان ششم به هفتم

سازمان ملی پرورش استعداد های درخشان با حذف آزمون تیزهوشان و تبدیل آن به آزمون سنجش هوش ، شیوه پذیرش دانش آموز در پایه ششم به هفتم برای مدارس تیزهوشان را تغییر داده است. در واقع داوطلبان برای شرکت در آزمون سنجش هوش دیگر نیازی به مطالعه کتب درسی ندارند زیرا شیوه طراحی سوالات بر اساس هوش و استعداد تحصیلی می باشد و هدف از طراحی این سوالات بررسی توانمندی های دانش آموز می باشد و هیچ گونه سوال درسی در آزمون مطرح نمی شود. از شرایط ثبت نام آزمون سنجش هوش تیزهوشان ششم به هفتم عبارتند از :

شرایط عمومی

 • دارا بودن تابعیت ایرانی
 • دارا بودن نمرات خیلی خوب در همه ی دروس نوبت دوم پایه پنجم ابتدایی
 • دارا بودن نمره خیلی خوب در همه ی دروس نوبت دوم پایه ششم ابتدایی

شرایط اختصاصی

 • تنها ملاک پذیرش دانش آموز در مدارس تیزهوشان ، نمره کسب شده در آزمون می باشد.
 • داوطلبان باید مدرسه استعداد درخشان مورد نظر خود را با توجه به منطقه و محل سکونت خود انتخاب نمایند.
 • حوزه برگزاری آزمون براساس منطقه محل سکونت دانش آموز تعیین می گردد و داوطلبان خارج از کشور نیز باید در داخل کشور آزمون دهند.
 • هر داوطلب مجاز است بر اساس ترتیب اولویت خود حداکثر 3 مدرسه انتخاب نماید.
 • در صورت شرکت دانش آموزان همزاد (دوقلو یا چند قلو ، همجنس یا غیرهمجنس) و پذیرش یکی از آن ها ، قبولی دیگری مشروط به کسب 80 درصد نمره آخرین فرد پذیرفته شده در آزمون است.
 • پذیرش دانش آموز در پایه هفتم مدارس استعداد درخشان ، لزوما به معنای قبولی و ورود بدون آزمون به دبیرستان های دوره دوم متوسطه نیست و پذیرش در در این پایه نیز تابع شرایط خاصی است.
 • مدارس تیزهوشان از امکانات خوابگاهی و شبانه روزی برخوردار نمی باشند.
 • در سال های اخیر هیچ فهرست ذخیره ای برای دبیرستان های دوره اول مدارس تیزهوشان اعلام نمی شود.
 • دانش آموزان برای تحصیل در مدارس تیزهوشان باید شهریه ای معادل 50 درصد شهریه مدارس غیردولتی شهرستان خود را پرداخت نمایند.

شرایط ثبت نام آزمون مدارس تیزهوشان نهم به دهم 

در سال گذشته تغییراتی در روند برگزاری آزمون مدارس تیزهوشان ایجاد شد ؛ بدین صورت که آزمون ورودی این مدارس با آزمون ورودی مدارس نمونه دولتی در پایه نهم به دهم ادغام گردید ، در واقع داوطلبان با شرکت در یک آزمون شانس خود را برای پذیرش در دو مدرسه امتحان می کنند. ثبت نام آزمون مدارس تیزهوشان نهم به دهم دارای شرایطی است که داوطلبان فقط در صورت داشتن تمامی شرایط و ضوابط مجاز به ثبت نام در این آزمون خواهند بود :

شرایط عمومی

 • داشتن داشتن تابعیت ایرانی ( البته داوطلبان اتباع غیر ایرانی نیز با شرایط خاص مجاز به ثبت نام خواهند بود. )
 • اشتغال به تحصیل دانش آموز در پایه نهم
 • حداقل معدل کل سالیانه 19 پایه هشتم در خرداد سال تحصیلی 97 – 98
 • دانش آموزانی که مشغول تحصیل در مدارس تیزهوشان هستند جهت ورود به پایه دهم نیازی به شرکت در آزمون ندارند و می بایست شرایط لازم در پایه نهم را کسب نمایند تا مجاز به تحصیل در پایه دهم این مدارس گردند. لازم به ذکر است که تعیین دبیرستان دوره دوم متوسطه این دسته از داوطلبان بر عهده آموزش و پرورش خواهد بود.

شرایط اختصاصی

 • پذیرش دانش آموزان برای ورود به مدارس دوره دوم متوسطه استعداد درخشان ، فقط بر اساس رتبه کسب شده در آزمون خواهد بود.
 • ضروری است که دانش آموزان مدرسه یا مدارس استعداد درخشان مورد نظر خود را بر اساس منطقه و محل سکونت خود انتخاب نمایند.
 • محل برگزاری آزمون بر اساس منطقه سکونت دانش آموزان مشخص خواهد شد.
 • در شهرستان های که دارای چند دبیرستان استعداد درخشان می باشد داوطلبان می توانند بر اساس اولویت های خود حداکثر 3 مدرسه را انتخاب نمایند.
 • هیچ فهرست ذخیره ای برای مدارس استعداد درخشان دوره دوم متوسطه اعلام نمی شود.
 • در صورت شرکت همزمان دانش آموزان همزاد (دوقلو یا چند قلو ، همجنس یا غیرهمجنس) و پذیرش یکی از آن ها ، دیگری به شرطی که 80 درصد نمره آخرین نفر پذیرفته شده در مدارس مورد تقاضا را کسب کند ، می تواند به صورت مازاد بر ظرفیت ثبت نام خود را در مدرسه مورد نظر انجام دهد.
 • تغییر رشته در سال اول پذیرش در مدارس تیزهوشان برای دانش آموزان امکان پذیر نمی باشد.

پس از ثبت نام موفقیت آمیز در سامانه ثبت نام آزمون سنجش هوش تیز هوشان ، دانش آموزان و والدین آن ها معمولا به دنبال کتاب ها و منابع درسی جهت آمادگی در آزمون هستند. شما عزیزان جهت آگاهی از منابع آزمون تیزهوشان 99 – 1400 می توانید با مشاورین سامانه در تماس باشید.

جهت اطلاع از زمان و نحوه ثبت نام آزمون تیزهوشان 99 – 1400 با شماره های زیر تماس بگیرید

1- تماس از طریق تلفن ثابت از سراسر کشور بدون کد: 9099071375

2- استان تهران بدون کد: 9092305784

3- همراه اول: 99221106

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا