بخشنامه آزمون تیزهوشان 1401

بخشنامه آزمون تیزهوشان شامل اطلاعات مهمی در مورد این آزمون اعم از ضوابط و شرایط ثبت نام داوطلبان آزمون ورودی ، منابع و غیره می باشد . بخشنامه آزمون تیزهوشان 1400 – 1401 معمولا در قالب یک دفترچه چند روز قبل از شروع ثبت نام در سایت استعداد های درخشان بارگذاری می شود.

سازمان ملی پرورش استعداد های درخشان ( سمپاد ) هر ساله به منظور شناسایی و جذب دانش آموزان مستعد جهت ادامە تحصیل در مدارس تیزهوشان دوره اول و دوم متوسطه ، نسبت به برگزاری آزمون تیزهوشان اقدام می نماید . در راستای اجرای مصوبات شورای عالی آموزش و پرورش ، آزمون ورودی استعداد های درخشان برای سال تحصیلی 1400 – 1401 طبق مفاد بخشنامه آزمون تیزهوشان برگزار می شود .

بخشنامه آزمون تیزهوشان هر سال بر اساس قوانین کلی آزمون های تیزهوشان توسط سازمان استعداد های درخشان تدوین شده و موارد مربوط به دانش آموزان و اولیا در قالب یک دفترچه منتشر می شود . متقاضیان شرکت در آزمون های مدارس سمپاد می بایست مفاد این بخشنامه و راهنمای تکمییل نمون برگ تقاضانامە ثبت نام را به دقت مطالعه کرده و با اطلاع کامل ، نسبت به ثبت نام و شرکت در آزمون تیزهوشان ۱۴۰۰ – ۱۴۰۱ اقدام نمایند .

با توجه به این این که هر ساله در این بخشنامه تغییرات جزئی اعمال می شود ، داوطلبان آزمون تیزهوشان 1400 – 1401 ، می بایست از این اصلاحات اطلاع کامل داشته باشند . به همین منظور در ادامه مقاله به بررسی بخشنامه آزمون تیزهوشان ۱۴۰۰ – ۱۴۰۱ پرداخته ایم .

برای مشاوره ثبت نام و شرکت در آزمون تیزهوشان 1400 – 1401
از طريق تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره 9099071375 تماس بگيريد
پاسخگويي همه روزه از ساعت 8 صبح تا 12 شب حتي ايام تعطيل

زمان انتشار بخشنامه آزمون تیزهوشان 1400 – 1401

با توجه به زمان بندی ثبت نام آزمون تیزهوشان در سال های گذشته ، پیش بینی می شود بخشنامه آزمون تیزهوشان 1400 – 1401 نیز به روال سال گذشته در زمستان منتشر و بر روی سایت سازمان سمپاد قرار بگیرد . البته به محض انتشار دفترچه آزمون تیزهوشان ۱۴۰۰ – ۱۴۰۱ که مفاد بخشنامه در آن ذکر می شود ، در این مقاله اطلاع رسانی خواهد شد .

لینک دانلود دفترچه آزمون تیزهوشان 1400 – 1401 ،به محض انتشار در بهمن ماه ، در این قسمت فعال می شود

شرایط بخشنامه ثبت نام و پذیرش آزمون تیزهوشان 1400 – 1401

بخشنامه آزمون تیزهوشان ۱۴۰۰ – ۱۴۰۱ ، دارای بخش های مختلفی می باشد که شامل مراحل ثبت نام داوطلبان در آزمون ، ضوابط و شرایط ثبت نام و پذیرش داوطلبان ، مواد امتحانی تعداد و ضرایب سوالات آزمون پایه دهم ، اعلام نتایج و ضوابط و نحوه نقل و انتقال پذیرفته شدگان می باشد . در ادامه مقاله هر کدام از این بخش ها به تفکیک شرح داده شده است .

مهلت ثبت نام ، زمان توزیع کارت و تاریخ برگزاری آزمون تیزهوشان 1400 – 1401

دفترچه راهنمای ثبت نام و شرکت در آزمون سنجش هوش تیزهوشان پایه هفتم ۱۴۰۰ – ۱۴۰۱ ، از طریق سامانه ثبت نام به نشانی hoosh.medu.ir در اختیار داوطلبان قرارمی گیرد . ثبت نام داوطلبان سنجش پایه هفتم و آزمون ورودی پایه دهم احتمالا از اواخر بهمن ماه تا اوایل اسفند ماه 99 ( به مدت حدودا 8 الی 10 روز ) به صورت اینترنتی و از طریق سامانه ثبت نام به نشانی azmoon.medu.ir انجام می شود .

تمامی فرآیند ثبت نام به صورت اینترنتی توسط داوطلبان انجام خواهد شد و مدارس محل تحصیل داوطلبان ، صرفا متعهد به ارائه رمز همگام به دانش آموزان می باشند .

کارت ورود به جلسه شامل نام ، نام خانوادگی و سایر مشخصات فردی ، عکس داوطلب ، مدارس تیزهوشان انتخاب شده به ترتیب اولویت و نشانی دقیق حوزه ، پنج روز قبل از تاریخ برگزاری آزمون ، از طریق سامانه ثبت نام به نشانی azmoon.medu.ir دراختیار داوطلبان قرار می گیرد . سنجش پایه هفتم و نیز آزمون ورودی پایه دهم دانش آموزان داخل و خارج ازکشور ، به صورت همزمان در اردیبهشت ماه برگزار می شود .

شرکت داوطلبان در جلسە آزمون ، بدون ارائە کارت ورود به جلسه ، ممنوع است.

مراحل ثبت نام داوطلبان در آزمون تیزهوشان 1400 – 1401

1. تکمیل نمون برگ و آپلود عکس

داوطلبان باید پس از ورود به سامانە ثبت نام به نشانی azmoon.medu.ir نسبت به تکمیل نمون برگ اینترنتی تقاضانامه ثبت نام اقدام نمایند . هم چنین جهت ثبت نام ، فایل عکس با ابعاد حداکثر 200×300 یا 300×400 پیکسل در قالب JPG با زمینە سفید ، مربوط به سال جاری دانش آموز مورد نیاز است . در صورت استفاده از تصاویر قدیمی یا تصویر فردی غیر از دانش آموز شرکت کننده ، ضمن محرومیت داوطلب از شرکت در آزمون ، ثبت نام وی بی اثر خواهد شد .

2. پرداخت وجه ثبت نام

به استناد ماده 14 قانون تنظیم بخشنامه مقررات مالی دولت مصوب 1380 ، مبلغ ثبت نام 250,000 ریال ( بیست و پنج هزار تومان ) می باشد که صرفا از طریق درگاه اینترنتی سامانه ثبت نام دریافت خواهد شد . داوطلبان گرامی باید جهت پرداخت وجه ثبت نام ، از کارت های بانکی عضو شبکە شتاب استفاده نمایند .

بعد از انجام مراحل ثبت نام و دریافت کد پیگیری اولیه ، جهت قطعی شدن ثبت نام می بایست 15 روز قبل از برگزاری آزمون مجددا به سامانه azmoon.medu.ir مراجعه و پس از پرداخت هزینه ثبت نام آزمون تیزهوشان ، نسبت به دریافت کارت ورود به جلسه آزمون اقدام شود .

در صورت واریز وجه ثبت نام به صورت مستقیم ، از طریق مراجعه به بانک و یا دستگاه های خودپرداز ، ثبت نام انجام نمی شود و مبلغ واریزی نیز قابل استرداد نخواهد بود .

داوطلبان پس از طی مراحل ثبت نام ، می بایست حتما شماره پیگیری را دریافت نموده و آن را جهت ا ستفاده های بعدی نزد خود نگه داری کنند .

جهت ورود به سامانه آزمون مدارس تیزهوشان کیک کنید

ضوابط و شرایط ثبت نام داوطلبان آزمون ورودی تیزهوشان 1400 – 1401

ضوابط و شرایط ثبت نام

  • داشتن تابعیت ایرانی
  • ثبت نام اتباع غیر ایرانی ، تابع بخشنامه شماره 340/5122/45 مورخ 1397/04/06 مرکز امور بین الملل و مدارس خارج از کشور است .
  • کسب مقیاس “خیلی خوب” درتمامی دروس نوبت دوم پایه پنجم ابتدایی در سال تحصیلی 98 – 99 وكسب مقیاس “خیلی خوب” در تمامی دروس در نوبت اول پایه ششم در سال تحصیلی 99- 1400 جهت ثبت نام تیزهوشان پایه هفتم
  • چنان چه داوطلبی در مجموع دو سال تحصیلی مذکور ، حداكثر در یک عنوان درسی ، مقیاس “خوب” را کسب نموده باشد ، ثبت نام وی بلامانع است .
  • با توجه به این که مراحل ثبت نام به صورت اینترنتی انجام می شود ، مسئولیت صحت مندرجات در تقاضانامه ثبت نام به طورکامل برعهد داوطلب بوده و درصورت مغایرت ، قبولی داوطلب لغو و بی اثر خواهد بود .
  • داشتن حداقل معدل كل ساالانه 19 در پایه هشتم خرداد سال تحصیلی 98 – 99 جهت ثبت نام آزمون ورودی پایه دهم

دانش آموزان پایه نهم مدارس تیزهوشان از شرکت در آزمون ورودی معاف بوده و پذیرش نهایی این دسته از دانش آموزان در پایه دهم ، منوط به احراز شرایط ادامه تحصیل در پایه نهم سال تحصیلی 99 – 1400 در مدارس تیزهوشان مطابق ماده 15 مصوبه شانزدهمین جلسه کمیسیون شورای عالی آموزش و پرورش مورخ 1397/07/04 است .

ویژگی های ابزار سنجش پایه هفتم آزمون تیزهوشان 1400 – 1401

محتوای این سنجش هوش ، استعداد و خلاقیت بوده که ابزار آن توسط متخصصان مربوط طراحی می شود .

به ازای هر پاسخ صحیح ، 3 نمره مثبت و به ازای هر پاسخ غلط ، 1 نمره منفی برای داوطلب در نظر گرفته
می شود . برای سوالات بدون پاسخ ، نمره ای منظور نخواهد شد .

چنانچه داوطلب در سوالی بیش از یک گزینه را علامت زده باشد، 1 نمره منفی برای او منظور خواهد شد .

مواد امتحانی ، تعداد و ضریب سوالات آزمون پایه دهم

محتوای آزمون مشتمل بر دو دسته سوالات استعداد تحلیلی و استعداد تحصیلی می باشد که 50 درصد امتیاز آزمون مربوط به سوالات استعداد تحلیلی و 50 درصد آن مربوط به سوالات استعداد تحصیلی است .

منابع ، تعداد و ضرایب سوالات آزمون ورودی پایه دهم و مدت زمان پاسخگویی به آن ها ، به شرح جداول زیر است :

سوالات استعداد تحلیلیتعداد سوالمدت پاسخگویی
استعداد تحلیلی5050 دقیقه 
سوالات استعداد تحصیلیتعداد سوالضریب ریاضی فیزیکضریب تجربیضریب انسانیضریب سمپاد مهارتیمنابع طرح سوالمدت پاسخگویی
قرآن و معارف اسلامی ( قرآن و پیام های آسمانی )101111سوالات از محتوای تمامی کتب های درسی پایه هشتم سال تحصیلی 98 – 99 و تمامی کتاب های درسی پایه نهم سال تحصیلی 99 – 1400 طراحی خواهد شد .70 دقیقه
زبان و ادبیات فارسی102242
مطالعات اجتماعی ( تاریخ ، جغرافیا ، اجتماعی )101111
علوم تجربی102423
ریاضیات104223
جمع کل50 

سوالات استعداد تحلیلی به شیوه چهارگزینه ای ( فقط با یک پاسخ درست تر ) به منظور ارزیابی توانایی تحلیل ، ریشه یابی، طبقه بندی ، و سازمان دهی مطالب و مباحث گوناگون ، طراحی می شود .

سوالات استعداد تحصیلی ، به شیوه چهار گزینه ای ( فقط با یک پاسخ درست تر ) در سطح محتوای کتاب های درسی ، با تاکید بر سطوح بالای شناختی ، تلفیق دانش ، مفاهیم و مهارت های دو یا چند ماده درسی در برخی از سوالات ، طراحی می شود

سوالات درس قرآن و معارف اسلامی از محتوای مشترک داوطلبان اهل تشیع و تسنن طراحی می شود . اما داوطلبان اقلیت های دینی رسمی کشور ( مسیحیان ، کلیمیان و زرتشتیان ) به سوالات مشترک اقلیت های دینی بر اساس محتوای کتاب تعلیمات ادیان الهی و اخلاق ویژه اقلیت های دینی با کد 119/2 پایه هشتم چاپ سال 98 و کد 920 پایە نهم چاپ سال 99 پاسخ خواهند داد

به ازای هر پاسخ صحیح ، 3 نمره مثبت و به ازای هر پاسخ غلط ، 1 نمره منفی برای داوطلب در نظر گرفته می شود . برای سوالات بدون پاسخ ، نمره ای منظور نخواهد شد . چنانچه داوطلب در سوالو بیش از یک گزینه را علامت زده باشد ، 1 نمره منفی برای او منظور خواهد شد .

ظرفیت ، ضوابط و شرایط پذیرش دانش آموز در مدارس تیزهوشان

ظرفیت پذیرش مدارس تیزهوشان در هر شهرستان با در نظر گرفتن مناطق تحت پوشش ، بر اساس پیشنهاد اداره کل آموزش و پرورش استان و با تایید سازمان ملی پرورش استعداد های درخشان تعیین شده است . در هنگام ثبت نام الکترونیکی از طریق سامانە ثبت نام ، به اطلاع داوطلبان می رسد .

در مواردی که تعداد داوطلبان شرکت کننده در آزمون ، متقاضی یک رشته تحصیلی در هر یک از مدارس تیزهوشان ، کمتر از حد نصاب مورد نیاز بوده یا نمرات آنان کمتر از حد قابل قبول باشد ، به تشخیص سازمان سمپاد ، اسامی قبول شدگان آزمون تیزهوشان آن رشته تحصیلی در مدرسه مذکور کمتر از ظرفیت اعلام شده تعیین و با هماهنگی استان و در نظر گرفتن سایر شرایط ، حداکثر معادل ظرفیت کاسته شده از آن رشته به ظرفیت پذیرش رشته های دیگر افزوده خواهد شد .

پذیرش دانش آموزان شرکت کننده در آزمون برای ورود به مدارس تیزهوشان متوسطه اول صرفا بر اساس نتیجه سنجش داوطلبان و برای پایه دهم تیزهوشان ، بر اساس رتبه مبتنی بر امتیاز کل آزمون ورودی خواهد بود.

با توجه به ضوابط خاص نقل و انتقال در مدارس تیزهوشان ، داوطلبان می بایست دبیرستان استعداد های درخشان مورد نظر خود را با توجه به محل سکونت خود در سوال تحصیلی 1400 -1401 و با عنایت به منطقه/ناحیه آموزش و پرورش محل استقرار مدارس تیزهوشان انتخاب کنند .

حوزه امتحانی داوطلبان سنجش هفتم و آزمون ورودی پایه دهم ، بر اساس منطقه آموزشی محل تحصیل سال تحصیلی 99 – 1400 آنان تعیین خواهد شد .

در شهرستان هایی که دارای چند مدرسه تیزهوشان متوسطه اول هستند ، داوطلبان می تواند حداکثر سه مدرسه ( هر سه در یک شهرستان واحد ) و در شهرستان هایی که دارای چند مدرسه تیزهوشان متوسطه دوم هستند ، داوطلبان در انتخاب مدرسە مورد نظر خود در سطح شهرستان ، اختیار کامل داشته و هر داوطلب می تواند حداکثر سه مدرسه تیزهوشان متوسطه دوم ( همگی در یک شهرستان واحد ) را به ترتیب اولویت در نمون برگ تقاضانامه خود انتخاب نماید .

ضمنا ، داوطلبان آزمون ورودی دوره دوم متوسطه در اولویت های انتخابی خود در زمان ثبت نام در آزمون ، صرفا مجاز به انتخاب یک رشته تحصیلی هستند .

پذیرش نهایی دانش آموز در مدارس تیزهوشان متوسطه دوم ، برای رشته های تحصیلی ( تجربی ، ریاضی ، انسانی و سمپاد مهارتی ) منوط به کسب شرایط احراز رشته مطابق بخشنامه هدایت تحصیلی است . ضمنا ، تغییر رشتە پذیرفته شدگان در مدارس تیزهوشان در سال اول پذیرش ممنوع بوده و در سال بعد ، علاوه بر کسب حداقل امتیاز قبولی رشتە مورد نظر در آزمون ورودی ، دارا بودن شرایط و ضوابط تغییر رشتەه تحصیلی الزامی است .

اعلام نتایج آزمون تیزهوشان 1400 – 1401

دفترچه سوالات آزمون تیزهوشان در اولین فرصت پس از برگزاری سنجش هفتم و آزمون ورودی پایه دهم در پایگاه اینترنتی سازمان سمپاد و نیز در آدرس اینترنتی azmoon.medu.ir منتشر می شود.

برای کلیه داوطلبانی که در آزمون پذیرفته نشده اند، حداکثر یک هفته پس از اعلام نتیجه آزمون ، کارنامه آزمون تیزهوشان شامل تعداد پاسخ های صحیح و غلط ، نمره مکتسب هر ماد درسی ، امتیاز کل آن داوطلب و امتیاز آخرین فرد پذیرفته شده در مدارس مورد تقاضای او صادر می شود .

برای پذیرفته شدگان آزمون تیزهوشان ۱۴۰۰ – ۱۴۰۱ ، کارنامه صادر نخواهد شد .

کارگروه برگزاری سنجش و آزمون استان موظف است کمیته ای را به منظور دریافت و رسیدگی به اعتراضات موردی مربوط به حوزه های اجرایی در استان تعیین نموده و مراتب را به نحو مناسب به اطلاع داوطلبان و اولیای آنان برساند . دریافت درخواست های تجدید نظر در نتیجه آزمون ، به صورت متمرکز و از طریق سامانه مربوط انجام می شود .

در صورت شرکت هم زمان دانش آموزان همزاد ( دوقلو یا بیشتر ، هم جنس یا غیر هم جنس ) در سنجش و آزمون ورودی تیزهوشان و پذیرش یکی از آنان ، دیگری فقط به شرط كسب حداقل هشتاد در صد امتیاز آزمون آخرین فرد در مدرسه پذیرفته شده ، می تواند بر اساس اولویت های انتخابی خود ، مازاد بر ظرفیت پیش بینی شده ، در مدارس تیزهوشان ثبت نام نماید .

ضوابط و نحوه نقل و انتقال دانش آموزان تیزهوشان

داوطلبانی که پس از زمان ثبت نام یا بعد از پذیرش ، به هر دلیل تصمیم می گیرند در سال تحصیلی 1400 – 1401 در شهرستانی غیر از شهرستان محل سکونت فعلی اقامت کنند ، تنها در صورت پذیرش در یکی از مدارس انتخاب شده خود در شهرستان مبدا ، دارا بودن امتیاز پذیرش مدرسه شهرستان مقصد و درصورت داشتن ظرفیت ، با کسب موافقت اداره کل آموزش و پرورش استان های مبدا و مقصد، مجاز به انتقال و ثبت نام در سایر مدارس تیزهوشان ( در شهرستان یا استان دیگر ) خواهند بود .

در سال اول پذیرش ، شرایط نقل و انتقال پذیرفته شدگان مدارس تیزهوشان در داخل یک شهرستان در دوره های اول و دوم متوسطه ( حتی در صورت دارا بودن امتیاز پذیرش مدرسه مقصد ) ممنوع است . داوطلبان گرامی باید ضمن دقت کافی به این موضوع ، نسبت به انتخاب مدارس مورد نظر اقدام نمایند .
انتقال دانش آموزان پذیرفته شده دوره اول درسال تحصیلی ۱۴۰۰ – ۱۴۰۱ در سنوات و پایه های بالاتر ( تا پایان دوره اول متوسطه ) نیز تنها در صورت دارا بودن امتیاز پذیرش مدرسه مقصد و موافقت اداره کل استان های مبدا و مقصد امکان پذیر خواهد بود .

برای مشاوره ثبت نام و شرکت در آزمون تیزهوشان 1400 – 1401
از طريق تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره 9099071375 تماس بگيريد
پاسخگويي همه روزه از ساعت 8 صبح تا 12 شب حتي ايام تعطيل

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا