بخشنامه آزمون تیزهوشان 1401

بخشنامه آزمون تیزهوشان شامل اطلاعات مهمی در مورد این آزمون اعم از ضوابط و شرایط ثبت نام داوطلبان آزمون ورودی ، منابع و غیره می باشد . بخشنامه آزمون تیزهوشان 1400 – 1401 معمولا در قالب یک دفترچه چند روز قبل از شروع ثبت نام در سایت استعداد های درخشان بارگذاری می شود.

سازمان ملی پرورش استعداد های درخشان ( سمپاد ) هر ساله به منظور شناسایی و جذب دانش آموزان مستعد جهت ادامە تحصیل در مدارس تیزهوشان دوره اول و دوم متوسطه ، نسبت به برگزاری آزمون تیزهوشان اقدام می نماید . در راستای اجرای مصوبات شورای عالی آموزش و پرورش ، آزمون ورودی استعداد های درخشان برای سال تحصیلی 1400 – 1401 طبق مفاد بخشنامه آزمون تیزهوشان برگزار می شود .

بخشنامه آزمون تیزهوشان هر سال بر اساس قوانین کلی آزمون های تیزهوشان توسط سازمان استعداد های درخشان تدوین شده و موارد مربوط به دانش آموزان و اولیا در قالب یک دفترچه منتشر می شود . متقاضیان شرکت در آزمون های مدارس سمپاد می بایست مفاد این بخشنامه و راهنمای تکمییل نمون برگ تقاضانامە ثبت نام را به دقت مطالعه کرده و با اطلاع کامل ، نسبت به ثبت نام و شرکت در آزمون تیزهوشان ۱۴۰۰ – ۱۴۰۱ اقدام نمایند .

با توجه به این این که هر ساله در این بخشنامه تغییرات جزئی اعمال می شود ، داوطلبان آزمون تیزهوشان 1400 – 1401 ، می بایست از این اصلاحات اطلاع کامل داشته باشند . به همین منظور در ادامه مقاله به بررسی بخشنامه آزمون تیزهوشان ۱۴۰۰ – ۱۴۰۱ پرداخته ایم .

برای مشاوره ثبت نام و شرکت در آزمون تیزهوشان 1400 – 1401
از طريق تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره 9099071375 تماس بگيريد
پاسخگويي همه روزه از ساعت 8 صبح تا 12 شب حتي ايام تعطيل

زمان انتشار بخشنامه آزمون تیزهوشان 1400 – 1401

با توجه به زمان بندی ثبت نام آزمون تیزهوشان در سال های گذشته ، پیش بینی می شود بخشنامه آزمون تیزهوشان 1400 – 1401 نیز به روال سال گذشته در زمستان منتشر و بر روی سایت سازمان سمپاد قرار بگیرد . البته به محض انتشار دفترچه آزمون تیزهوشان ۱۴۰۰ – ۱۴۰۱ که مفاد بخشنامه در آن ذکر می شود ، در این مقاله اطلاع رسانی خواهد شد .

لینک دانلود دفترچه آزمون تیزهوشان 1400 – 1401 ،به محض انتشار در بهمن ماه ، در این قسمت فعال می شود

شرایط بخشنامه ثبت نام و پذیرش آزمون تیزهوشان 1400 – 1401

بخشنامه آزمون تیزهوشان ۱۴۰۰ – ۱۴۰۱ ، دارای بخش های مختلفی می باشد که شامل مراحل ثبت نام داوطلبان در آزمون ، ضوابط و شرایط ثبت نام و پذیرش داوطلبان ، مواد امتحانی تعداد و ضرایب سوالات آزمون پایه دهم ، اعلام نتایج و ضوابط و نحوه نقل و انتقال پذیرفته شدگان می باشد . در ادامه مقاله هر کدام از این بخش ها به تفکیک شرح داده شده است .

مهلت ثبت نام ، زمان توزیع کارت و تاریخ برگزاری آزمون تیزهوشان 1400 – 1401

دفترچه راهنمای ثبت نام و شرکت در آزمون سنجش هوش تیزهوشان پایه هفتم ۱۴۰۰ – ۱۴۰۱ ، از طریق سامانه ثبت نام به نشانی hoosh.medu.ir در اختیار داوطلبان قرارمی گیرد . ثبت نام داوطلبان سنجش پایه هفتم و آزمون ورودی پایه دهم احتمالا از اواخر بهمن ماه تا اوایل اسفند ماه 99 ( به مدت حدودا 8 الی 10 روز ) به صورت اینترنتی و از طریق سامانه ثبت نام به نشانی azmoon.medu.ir انجام می شود .

تمامی فرآیند ثبت نام به صورت اینترنتی توسط داوطلبان انجام خواهد شد و مدارس محل تحصیل داوطلبان ، صرفا متعهد به ارائه رمز همگام به دانش آموزان می باشند .

کارت ورود به جلسه شامل نام ، نام خانوادگی و سایر مشخصات فردی ، عکس داوطلب ، مدارس تیزهوشان انتخاب شده به ترتیب اولویت و نشانی دقیق حوزه ، پنج روز قبل از تاریخ برگزاری آزمون ، از طریق سامانه ثبت نام به نشانی azmoon.medu.ir دراختیار داوطلبان قرار می گیرد . سنجش پایه هفتم و نیز آزمون ورودی پایه دهم دانش آموزان داخل و خارج ازکشور ، به صورت همزمان در اردیبهشت ماه برگزار می شود .

شرکت داوطلبان در جلسە آزمون ، بدون ارائە کارت ورود به جلسه ، ممنوع است.

مراحل ثبت نام داوطلبان در آزمون تیزهوشان 1400 – 1401

1. تکمیل نمون برگ و آپلود عکس

داوطلبان باید پس از ورود به سامانە ثبت نام به نشانی azmoon.medu.ir نسبت به تکمیل نمون برگ اینترنتی تقاضانامه ثبت نام اقدام نمایند . هم چنین جهت ثبت نام ، فایل عکس با ابعاد حداکثر 200×300 یا 300×400 پیکسل در قالب JPG با زمینە سفید ، مربوط به سال جاری دانش آموز مورد نیاز است . در صورت استفاده از تصاویر قدیمی یا تصویر فردی غیر از دانش آموز شرکت کننده ، ضمن محرومیت داوطلب از شرکت در آزمون ، ثبت نام وی بی اثر خواهد شد .

2. پرداخت وجه ثبت نام

به استناد ماده 14 قانون تنظیم بخشنامه مقررات مالی دولت مصوب 1380 ، مبلغ ثبت نام 250,000 ریال ( بیست و پنج هزار تومان ) می باشد که صرفا از طریق درگاه اینترنتی سامانه ثبت نام دریافت خواهد شد . داوطلبان گرامی باید جهت پرداخت وجه ثبت نام ، از کارت های بانکی عضو شبکە شتاب استفاده نمایند .

بعد از انجام مراحل ثبت نام و دریافت کد پیگیری اولیه ، جهت قطعی شدن ثبت نام می بایست 15 روز قبل از برگزاری آزمون مجددا به سامانه azmoon.medu.ir مراجعه و پس از پرداخت هزینه ثبت نام آزمون تیزهوشان ، نسبت به دریافت کارت ورود به جلسه آزمون اقدام شود .

در صورت واریز وجه ثبت نام به صورت مستقیم ، از طریق مراجعه به بانک و یا دستگاه های خودپرداز ، ثبت نام انجام نمی شود و مبلغ واریزی نیز قابل استرداد نخواهد بود .

داوطلبان پس از طی مراحل ثبت نام ، می بایست حتما شماره پیگیری را دریافت نموده و آن را جهت ا ستفاده های بعدی نزد خود نگه داری کنند .

جهت ورود به سامانه آزمون مدارس تیزهوشان کیک کنید

ضوابط و شرایط ثبت نام داوطلبان آزمون ورودی تیزهوشان 1400 – 1401

ضوابط و شرایط ثبت نام

 • داشتن تابعیت ایرانی
 • ثبت نام اتباع غیر ایرانی ، تابع بخشنامه شماره 340/5122/45 مورخ 1397/04/06 مرکز امور بین الملل و مدارس خارج از کشور است .
 • کسب مقیاس “خیلی خوب” درتمامی دروس نوبت دوم پایه پنجم ابتدایی در سال تحصیلی 98 – 99 وكسب مقیاس “خیلی خوب” در تمامی دروس در نوبت اول پایه ششم در سال تحصیلی 99- 1400 جهت ثبت نام تیزهوشان پایه هفتم
 • چنان چه داوطلبی در مجموع دو سال تحصیلی مذکور ، حداكثر در یک عنوان درسی ، مقیاس “خوب” را کسب نموده باشد ، ثبت نام وی بلامانع است .
 • با توجه به این که مراحل ثبت نام به صورت اینترنتی انجام می شود ، مسئولیت صحت مندرجات در تقاضانامه ثبت نام به طورکامل برعهد داوطلب بوده و درصورت مغایرت ، قبولی داوطلب لغو و بی اثر خواهد بود .
 • داشتن حداقل معدل كل ساالانه 19 در پایه هشتم خرداد سال تحصیلی 98 – 99 جهت ثبت نام آزمون ورودی پایه دهم

دانش آموزان پایه نهم مدارس تیزهوشان از شرکت در آزمون ورودی معاف بوده و پذیرش نهایی این دسته از دانش آموزان در پایه دهم ، منوط به احراز شرایط ادامه تحصیل در پایه نهم سال تحصیلی 99 – 1400 در مدارس تیزهوشان مطابق ماده 15 مصوبه شانزدهمین جلسه کمیسیون شورای عالی آموزش و پرورش مورخ 1397/07/04 است .

ویژگی های ابزار سنجش پایه هفتم آزمون تیزهوشان 1400 – 1401

محتوای این سنجش هوش ، استعداد و خلاقیت بوده که ابزار آن توسط متخصصان مربوط طراحی می شود .

به ازای هر پاسخ صحیح ، 3 نمره مثبت و به ازای هر پاسخ غلط ، 1 نمره منفی برای داوطلب در نظر گرفته
می شود . برای سوالات بدون پاسخ ، نمره ای منظور نخواهد شد .

چنانچه داوطلب در سوالی بیش از یک گزینه را علامت زده باشد، 1 نمره منفی برای او منظور خواهد شد .

مواد امتحانی ، تعداد و ضریب سوالات آزمون پایه دهم

محتوای آزمون مشتمل بر دو دسته سوالات استعداد تحلیلی و استعداد تحصیلی می باشد که 50 درصد امتیاز آزمون مربوط به سوالات استعداد تحلیلی و 50 درصد آن مربوط به سوالات استعداد تحصیلی است .

منابع ، تعداد و ضرایب سوالات آزمون ورودی پایه دهم و مدت زمان پاسخگویی به آن ها ، به شرح جداول زیر است :

سوالات استعداد تحلیلیتعداد سوالمدت پاسخگویی
استعداد تحلیلی5050 دقیقه 
سوالات استعداد تحصیلیتعداد سوالضریب ریاضی فیزیکضریب تجربیضریب انسانیضریب سمپاد مهارتیمنابع طرح سوالمدت پاسخگویی
قرآن و معارف اسلامی ( قرآن و پیام های آسمانی )101111سوالات از محتوای تمامی کتب های درسی پایه هشتم سال تحصیلی 98 – 99 و تمامی کتاب های درسی پایه نهم سال تحصیلی 99 – 1400 طراحی خواهد شد .70 دقیقه
زبان و ادبیات فارسی102242
مطالعات اجتماعی ( تاریخ ، جغرافیا ، اجتماعی )101111
علوم تجربی102423
ریاضیات104223
جمع کل50 

سوالات استعداد تحلیلی به شیوه چهارگزینه ای ( فقط با یک پاسخ درست تر ) به منظور ارزیابی توانایی تحلیل ، ریشه یابی، طبقه بندی ، و سازمان دهی مطالب و مباحث گوناگون ، طراحی می شود .

سوالات استعداد تحصیلی ، به شیوه چهار گزینه ای ( فقط با یک پاسخ درست تر ) در سطح محتوای کتاب های درسی ، با تاکید بر سطوح بالای شناختی ، تلفیق دانش ، مفاهیم و مهارت های دو یا چند ماده درسی در برخی از سوالات ، طراحی می شود

سوالات درس قرآن و معارف اسلامی از محتوای مشترک داوطلبان اهل تشیع و تسنن طراحی می شود . اما داوطلبان اقلیت های دینی رسمی کشور ( مسیحیان ، کلیمیان و زرتشتیان ) به سوالات مشترک اقلیت های دینی بر اساس محتوای کتاب تعلیمات ادیان الهی و اخلاق ویژه اقلیت های دینی با کد 119/2 پایه هشتم چاپ سال 98 و کد 920 پایە نهم چاپ سال 99 پاسخ خواهند داد

به ازای هر پاسخ صحیح ، 3 نمره مثبت و به ازای هر پاسخ غلط ، 1 نمره منفی برای داوطلب در نظر گرفته می شود . برای سوالات بدون پاسخ ، نمره ای منظور نخواهد شد . چنانچه داوطلب در سوالو بیش از یک گزینه را علامت زده باشد ، 1 نمره منفی برای او منظور خواهد شد .

ظرفیت ، ضوابط و شرایط پذیرش دانش آموز در مدارس تیزهوشان

ظرفیت پذیرش مدارس تیزهوشان در هر شهرستان با در نظر گرفتن مناطق تحت پوشش ، بر اساس پیشنهاد اداره کل آموزش و پرورش استان و با تایید سازمان ملی پرورش استعداد های درخشان تعیین شده است . در هنگام ثبت نام الکترونیکی از طریق سامانە ثبت نام ، به اطلاع داوطلبان می رسد .

در مواردی که تعداد داوطلبان شرکت کننده در آزمون ، متقاضی یک رشته تحصیلی در هر یک از مدارس تیزهوشان ، کمتر از حد نصاب مورد نیاز بوده یا نمرات آنان کمتر از حد قابل قبول باشد ، به تشخیص سازمان سمپاد ، اسامی قبول شدگان آزمون تیزهوشان آن رشته تحصیلی در مدرسه مذکور کمتر از ظرفیت اعلام شده تعیین و با هماهنگی استان و در نظر گرفتن سایر شرایط ، حداکثر معادل ظرفیت کاسته شده از آن رشته به ظرفیت پذیرش رشته های دیگر افزوده خواهد شد .

پذیرش دانش آموزان شرکت کننده در آزمون برای ورود به مدارس تیزهوشان متوسطه اول صرفا بر اساس نتیجه سنجش داوطلبان و برای پایه دهم تیزهوشان ، بر اساس رتبه مبتنی بر امتیاز کل آزمون ورودی خواهد بود.

با توجه به ضوابط خاص نقل و انتقال در مدارس تیزهوشان ، داوطلبان می بایست دبیرستان استعداد های درخشان مورد نظر خود را با توجه به محل سکونت خود در سوال تحصیلی 1400 -1401 و با عنایت به منطقه/ناحیه آموزش و پرورش محل استقرار مدارس تیزهوشان انتخاب کنند .

حوزه امتحانی داوطلبان سنجش هفتم و آزمون ورودی پایه دهم ، بر اساس منطقه آموزشی محل تحصیل سال تحصیلی 99 – 1400 آنان تعیین خواهد شد .

در شهرستان هایی که دارای چند مدرسه تیزهوشان متوسطه اول هستند ، داوطلبان می تواند حداکثر سه مدرسه ( هر سه در یک شهرستان واحد ) و در شهرستان هایی که دارای چند مدرسه تیزهوشان متوسطه دوم هستند ، داوطلبان در انتخاب مدرسە مورد نظر خود در سطح شهرستان ، اختیار کامل داشته و هر داوطلب می تواند حداکثر سه مدرسه تیزهوشان متوسطه دوم ( همگی در یک شهرستان واحد ) را به ترتیب اولویت در نمون برگ تقاضانامه خود انتخاب نماید .

ضمنا ، داوطلبان آزمون ورودی دوره دوم متوسطه در اولویت های انتخابی خود در زمان ثبت نام در آزمون ، صرفا مجاز به انتخاب یک رشته تحصیلی هستند .

پذیرش نهایی دانش آموز در مدارس تیزهوشان متوسطه دوم ، برای رشته های تحصیلی ( تجربی ، ریاضی ، انسانی و سمپاد مهارتی ) منوط به کسب شرایط احراز رشته مطابق بخشنامه هدایت تحصیلی است . ضمنا ، تغییر رشتە پذیرفته شدگان در مدارس تیزهوشان در سال اول پذیرش ممنوع بوده و در سال بعد ، علاوه بر کسب حداقل امتیاز قبولی رشتە مورد نظر در آزمون ورودی ، دارا بودن شرایط و ضوابط تغییر رشتەه تحصیلی الزامی است .

اعلام نتایج آزمون تیزهوشان 1400 – 1401

دفترچه سوالات آزمون تیزهوشان در اولین فرصت پس از برگزاری سنجش هفتم و آزمون ورودی پایه دهم در پایگاه اینترنتی سازمان سمپاد و نیز در آدرس اینترنتی azmoon.medu.ir منتشر می شود.

برای کلیه داوطلبانی که در آزمون پذیرفته نشده اند، حداکثر یک هفته پس از اعلام نتیجه آزمون ، کارنامه آزمون تیزهوشان شامل تعداد پاسخ های صحیح و غلط ، نمره مکتسب هر ماد درسی ، امتیاز کل آن داوطلب و امتیاز آخرین فرد پذیرفته شده در مدارس مورد تقاضای او صادر می شود .

برای پذیرفته شدگان آزمون تیزهوشان ۱۴۰۰ – ۱۴۰۱ ، کارنامه صادر نخواهد شد .

کارگروه برگزاری سنجش و آزمون استان موظف است کمیته ای را به منظور دریافت و رسیدگی به اعتراضات موردی مربوط به حوزه های اجرایی در استان تعیین نموده و مراتب را به نحو مناسب به اطلاع داوطلبان و اولیای آنان برساند . دریافت درخواست های تجدید نظر در نتیجه آزمون ، به صورت متمرکز و از طریق سامانه مربوط انجام می شود .

در صورت شرکت هم زمان دانش آموزان همزاد ( دوقلو یا بیشتر ، هم جنس یا غیر هم جنس ) در سنجش و آزمون ورودی تیزهوشان و پذیرش یکی از آنان ، دیگری فقط به شرط كسب حداقل هشتاد در صد امتیاز آزمون آخرین فرد در مدرسه پذیرفته شده ، می تواند بر اساس اولویت های انتخابی خود ، مازاد بر ظرفیت پیش بینی شده ، در مدارس تیزهوشان ثبت نام نماید .

ضوابط و نحوه نقل و انتقال دانش آموزان تیزهوشان

داوطلبانی که پس از زمان ثبت نام یا بعد از پذیرش ، به هر دلیل تصمیم می گیرند در سال تحصیلی 1400 – 1401 در شهرستانی غیر از شهرستان محل سکونت فعلی اقامت کنند ، تنها در صورت پذیرش در یکی از مدارس انتخاب شده خود در شهرستان مبدا ، دارا بودن امتیاز پذیرش مدرسه شهرستان مقصد و درصورت داشتن ظرفیت ، با کسب موافقت اداره کل آموزش و پرورش استان های مبدا و مقصد، مجاز به انتقال و ثبت نام در سایر مدارس تیزهوشان ( در شهرستان یا استان دیگر ) خواهند بود .

در سال اول پذیرش ، شرایط نقل و انتقال پذیرفته شدگان مدارس تیزهوشان در داخل یک شهرستان در دوره های اول و دوم متوسطه ( حتی در صورت دارا بودن امتیاز پذیرش مدرسه مقصد ) ممنوع است . داوطلبان گرامی باید ضمن دقت کافی به این موضوع ، نسبت به انتخاب مدارس مورد نظر اقدام نمایند .
انتقال دانش آموزان پذیرفته شده دوره اول درسال تحصیلی ۱۴۰۰ – ۱۴۰۱ در سنوات و پایه های بالاتر ( تا پایان دوره اول متوسطه ) نیز تنها در صورت دارا بودن امتیاز پذیرش مدرسه مقصد و موافقت اداره کل استان های مبدا و مقصد امکان پذیر خواهد بود .

برای مشاوره ثبت نام و شرکت در آزمون تیزهوشان 1400 – 1401
از طريق تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره 9099071375 تماس بگيريد
پاسخگويي همه روزه از ساعت 8 صبح تا 12 شب حتي ايام تعطيل

نوشته های مشابه

‫4 نظرها

 1. سلام و درود.
  امسال دانش‌آموزانی که هم اکنون در پایه‌ی نهم مدارس سمپاد تحصیل می‌کنند، باید برای ورود به پایه‌ی دهم مدارس تیزهوشان، مانند دیگران آزمون بدهند؟ اگر خیر، لطفا شرط معدل را اعلام فرمایید.

  1. بله بایستی در آزمون تیزهوشان نهم به دهم شرکت کنند.شرط ثبت نام داشتن حداقل معدل كل ساالانه 19 در پایه هشتم خرداد میباشد.

 2. با سلام .آیا دانش آموزی که کلاس هشتم را جهشی خوانده ومعدل کل ایشان ۱۸.۷۹ میباشد میتواند درآزمون تیزهوشان شرکت کند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا